24.06.2012 FINANCE.UA Такса на дітей: скільки коштує народити дитину в Україні

Витрати майбутніх батьків починаються вже з того моменту, коли вони дізнаються радісну новину про вагітність. Але все ж найбільш важливий і відповідальний момент - пологи. Саме від того, як вони пройдуть, багато в чому залежить подальший стан здоров'я матусі і малюка. А допомогти в цьому повинні досвідчений лікар і акушер, які фактично керують процесом появи дитини на світ. Багато хто вибирає лікарів заздалегідь, обговорює оплату, інші ж потрапляють в пологовий будинок до зовсім не відомих чергових лікарів, при цьому також покладаючись на їх досвід та підтримку.

Мамочка з Сімферополя Ольга Юріна розповідає, що заздалегідь домовлялася з конкретним лікарем, заплативши при цьому певну суму: 'Мені порекомендували хорошого лікаря, і я вирішила народжувати тільки в нього. На особистій зустрічі з ним про все домовилася, він провів екскурсію по лікарні, показав родзал, все пояснив. Під час пологів і лікар, і акушер мені дуже допомагали, персонал був уважний і чуйний. Не знаю, чи залежало це від того, що я збиралася платити, але потрапити до чергового медперсоналу я б не хотіла. А так всі послуги мені обійшлися в 3 тисячі гривень. Не більше 500 гривень - офіційно в касу. Решта - безпосередньо лікарю'.

Ленара Гренадерова вирішила обрати для найщасливішого моменту в житті приватну, а не державну клініку. Її не збентежили високі розцінки за послуги - вирішальним фактором була довіра до медперсоналу та комфортні умови перебування. 'Мені було важливо відчувати турботу з боку лікарів. Також під час пологів зі мною могла перебувати близька людина, - розповіла Ленара. - Найголовніше - я була спокійна за себе і дитину, адже в клініці не тільки кваліфіковані лікарі та акушери, а й сучасне обладнання. У мене були нелегкі пологи, і благополучно народити дитину в іншому пологовому будинку, боюся, у мене б не вийшло'. За 'повний пакет' послуг приватної клініки Ленара заплатила близько 6 тис. грн.

Медики запевняють, що в міських пологових будинках за народження дитини грошей не беруть, ця процедура все ще вважається безкоштовною, але певну суму приготувати все ж потрібно. 'На держфінансуванні працюють тільки чергові лікарі та акушери - їх медична допомога безкоштовна, - каже головлікар Сімферопольського пологового будинку № 1 Петро Баскаков. - Але оскільки фінансування з держбюджету на медикаменти та харчування становить 1,50 грн на одного пацієнта на день, люди все одно змушені купувати ліки та їжу самі'.

Анжеліка Чех не побоялася перевірити на собі і своєму малюку, що таке безкоштовна медицина: 'Коли я народжувала, то потрапила до чергового лікаря, заздалегідь ні з ким не домовлялася і нікому не давала грошей. Можу сказати, що ставлення до мене було не гірше, ніж до тих, хто платить. Лікар з акушером були уважні, допомагали, а перебування в загальній палаті з іншими матусями тільки допомагало: всі ділилися порадами, рекомендаціями, показували, як правильно сповивати дитину, брати на руки. Для мене, так як я народжувала вперше, це було тільки на користь. Та й психологічно пережити ці дні було легше, адже дівчата намагалися підтримувати одна одну'. Однак є й ті, хто, навпаки, незадоволений ставленням 'бюджетних' медиків. 'Коли я народжувала, зі мною в палаті були дівчатка, які просто не могли 'віддячити' лікарю та акушеру через низький достаток, - каже мешканка Сімферополя Оксана. - Під час перейм, та й після пологів медперсонал намагався до них зайвий раз взагалі не заходити'.

'Спасибі' - в грошових знаках

Традиційно після пологів матуся або найближчі родичі дякують лікарю, акушеру і навіть санітаркам. Хтось - коробкою цукерок і пляшкою шампанського, а хтось - і тисячами в конверті. 'Я народжувала без жодних домовленостей, проте після виписки ми з чоловіком 500 грн дали анестезіологу, ще тисячу - самому лікарю і по кілька сотень - медсестрі та акушерці. З нас не вимагали, але дали зрозуміти, що так в пологовому будинку заведено', - розповіла редакції Світлана із Сімферополя.

Медики ж запевняють, що пацієнти не зобов'язані висловлювати свою вдячність в грошових знаках. 'Подяка - це особиста справа взаємин пацієнта і лікаря. Але коли ставиться умова, що ви повинні заплатити таку-то суму і тоді я прийду до вас на пологи - це вже не подяка, - говорить головлікар 1-го пологового будинку Сімферополя Петро Баскаков. - Умовно, прихід лікаря у свій неробочий час автоматично зумовлює наявність оплати, тільки тіньової, причому без податку, договорів, чеків і якихось гарантій. У бюджетній медицині це не дозволено.

Олена Дідух

Аналітичні матеріали по темі